Jak zaoszczędzić na wykończeniu mieszkania?

Gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera musimy zapłacić za nie niemałą kwotę i jednocześnie dobrze wiemy, że to nie koniec kosztów. Lokal w stanie surowym wymaga wielu inwestycji oraz nakładu pracy aby uzyskać stan pozwalający na wygodne i komfortowe mieszkanie. Wiele osób takie koszty po prostu przerażają i sądzą one, że nieprędko uda im się wykończyć mieszkanie. Tymczasem jest kilka dobrych sposobów na to, by w miarę niedrogo urządzić swoje mieszkanie.

wykończenie mieszkania

Wykańczanie mieszkania – co kosztuje najwięcej?

Wiele osób szuka w Internecie odpowiedzi na pytanie: Ile będzie kosztowało wykończenie mieszkania? Nie da się na takie pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, choć często padają tezy, które mówią na przykład, że stan podstawowy to około 1000 zł na metr kwadratowy. Tymczasem koszty wykończenia zależą od wybranego standardu oraz tego czy pracujemy samodzielnie czy zatrudniamy ekipę. Firmy remontowe mają bardzo różne ceny a te wahają się także w zależności od sezonu.

Co zrobić by mieć ładne mieszkanie i nie wydać fortuny?

Całkiem dużo środków można zaoszczędzić dzięki samodzielnym pracom remontowym. Trzeba jednak zastrzec, że nie jest to wyjście dla każdego. Samodzielnie remont powinny wykonywać tylko te osoby, które same wiele prac potrafią wykonać albo mają kogoś doświadczonego do pomocy. Decydując się na samodzielny remont wnętrza, trzeba brać pod uwagę posiadany sprzęt, transport i ilość wolnego czasu.

Zakres remontu

Kolejna kwestia to zakres remontu. Podstawą będzie dobry plan. Wszyscy jesteśmy świadomi, że remonty zawsze kosztują więcej niż zakładamy. Na wstępie warto więc określić swój budżet. Dobrze jest też zorientować się aktualnych trendach, sprawdzić co obecnie rynek oferuje w zakresie pokryć ściennych, podłogowych oraz takich elementów jak armatura, oświetlenie, zabudowy kuchenne. Po tym rozeznaniu przychodzi czas na weryfikację tego co nam się podoba i tego na co nas stać. Od razu warto wszystko choćby orientacyjnie przeliczać. Bardzo często można się niemiło zdziwić, że coś miało kosztować określoną kwotę a na koniec wychodzą liczby trzy razy większe. Tak jest na przykład z ogrzewaniem podłogowym. Osoba, która planuje po części wykonać je samodzielnie często myśli, że wystarczy kupić folie, rurki i końcową część instalacji. Później okazuje się, że wizyt w hurtowni hydraulicznej jest co najmniej kilka i każda kończy się rachunkiem ponad tysiąc złotych. Do tego kilka razy trzeba zaprosić hydraulika i również zapłacić za usługę. Przykład ten pokazuje wyraźnie, że wszystko należy zawczasu kalkulować. Podobnie jest np. z doborem stołu drewnianego. Często wybieramy zbyt mały stół, który ostatecznie nie pomieści wszystkich domowników. W tym przypadku jednak mamy na to rozwiązanie – artykuł: https://meblepotocki.pl/wielkosc-stolu-a-ilosc-osob-ile-miejsca-powinno-przypadac-na-kazdego-biesiadnika

Na czym można oszczędzać podczas wykańczania wnętrz?

Osoby, które mają ograniczony budżet muszą iść na pewne kompromisy aby zapłacić mniej. W salonie na podłodze można położyć zwykłe panele. Jeśli chcemy mieć białą cegłę to wybieramy mniejszą ścianę i nie kładziemy cegły na całości. Wiele środków pochłaniają także sufity podwieszane. Nie warto więc szaleć ze skomplikowanymi wzorami a oświetlenie również lepiej jest zrobić w wersji minimalistycznej. Kolorowa listwa LEDowa wokoło salonu wygląda ciekawie, jednak trzeba liczyć się z kosztami listwy i osprzętu. Meble najlepiej jest kupić w sklepie sieciowym wybierając zestawy modułowe.

Najdroższe pomieszczenia

Najdroższe pomieszczenia w domu to zwykle kuchnia i łazienka. W kuchni najwięcej środków pochłoną meble oraz sprzęt AGD – aranżacje salonu z jadalnią mogą odrobinę pomóc w redukcji kosztów. Alternatywną dla mebli na wymiar są meble modułowe a w niektórych przypadkach nawet gotowe zestawy. Z kolei w łazience nie potrzeby układanie płytek na wszystkich ścianach aż pod sam sufit. Miejsce na prysznic można zrobić w postaci wnęki z drążkiem na zasłonkę. Meble łazienkowe również można kupić tanio w formie modułowej. W każdym korytarzu przyda się wygodna szafa, którą dużo taniej można złożyć samodzielnie. Jeśli chodzi o dekoracje i ozdoby to kreatywna pani domu również wykona je taniej sama. Można uszyć zasłony, poszewki czy bieżniki. Wreszcie warto zastanowić się czy nie chcemy mieć w domu przedmiotów z drugiej ręki. Prawdziwe perełki można znaleźć na targach staroci albo otrzymać od rodziny. Sposobem na dodatków miejsce do przechowywania w kuchni będą samodzielnie zrobione półki otwarte.

Nie wiesz, w jakim stylu urządzić swoje mieszkanie? Koniecznie sprawdź ten przegląd najpopularniejszych stylów wnętrzarskich! https://wnetrzadlaciebie.com/aranzacja-salonu-z-jadalnia-przeglad-stylow-wnetrzarskich

Dodaj komentarz