Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Ogrodzenie posesji to priorytet dla większości właścicieli działek. Chcą czuć się bezpiecznie i chronić swoją posesję przed intruzami. Dlatego ważne jest stabilne i mocne zamontowanie siatki lub innej formy ogrodzenia. 

Wszystko jest OK, kiedy teren, na którym się budujesz, jest równy. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy na gruncie jest wiele fałd, oraz spadki, które utrudniają zamocowanie słupków ogrodzeniowych, które stanowią podporę dla ogrodzenia?

Spokojnie, jest to problem, który da się rozwiązać. W tym artykule przedstawię Ci, jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie. Zobacz, jak przygotować podłoże i jaki sposób montażu wybrać, aby konstrukcja była stabilna. 

Montaż słupków ogrodzeniowych na nierównym terenie

Ogrodzenie a nachylenie terenu i technika montażu

Zacznijmy od tego, w jaki sposób możesz ustawić słupki na nierównym terenie. To nie będzie takie proste, jak w przypadku równej nawierzchni. Są dwie techniki, to, którą wybierzesz, zależy od nachylenia terenu. 

  • montaż ogrodzenia równoległego do działki – tę opcję wybiera się, kiedy nachylenie nie jest zbyt duże (do 24%). Tutaj panele ogrodzeniowe prowadzimy równolegle do pochyłości gruntu. 
  • ogrodzenie stopniowe – jeśli nachylenie jest większe i nie możesz zastosować poprzedniej opcji, to zostaje wykonanie charakterystycznych “schodków”. W tym przypadku panele ogrodzeniowe są standardowej wysokości, zmienia się tylko wysokość podmurówki. Dzięki temu nawet przy wysoki spadku ogrodzenie wygląda estetycznie. 

Na nierównym terenie najlepiej sprawdzą się słupki ogrodzeniowe metalowe lub betonowe, które możesz znaleźć m.in. na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/slupki-ogrodzeniowe. Trwały materiał zapewni ochronę przed uszkodzeniami oraz trudnymi warunkami. 

“Po co męczyć się z takimi technikami montażu, skoro można wyrównać teren. Nie potrzebuję widzieć, jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie”

Może Ci się wydawać, że to prosty sposób i nie potrzebujesz dodatkowej wiedzy. Niestety wyrównanie terenu wiąże się z ogromną ilością pracy oraz wysokimi kosztami. Nawóz dodatkowej ziemi na teren działki i wyrównanie kosztuje. Dlatego też dużo częściej wykorzystuje się dostosowanie ogrodzenia do nachylenia działki, a nie na odwrót. Możesz pokusić się o jej wyrównanie, jeśli spadek jest naprawdę niewielki. 

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie? – krok po kroku 

1. Zacznij od wyznaczenia dokładnej linii ogrodzenia – najlepiej użyć w tym celu sznurek, który przeprowadzisz przez całą posesję. Będziesz miał wtedy widoczny obraz tego, jak w przyszłości będzie wyglądało ogrodzenie. 

2. Uporządkuj teren pod słupki ogrodzeniowe – usuń wszystkie elementy, które mogą stanowić utrudnienie – kamienie, chwasty, śmieci, korzenie i pnie. Po zakończeniu tego procesu użyć jeszcze grabi, aby dokładnie zobaczyć, czy żadne przeszkody nie ukryły się w ziemi. 

3. Wykop dołki pod słupki – teren uporządkowany? Świetnie, teraz wyznacz miejsca na słupki. Podczas pracy musisz pamiętać o:

  • odległości między słupkami – uważa się, że przy nachylonym terenie powinna wynosić około 2-2,5 m. Najważniejsze jest, aby odstępy były równe. 
  • głębokości wykopywanych dołków – wszystko zależy od strefy zamarzania. W Polsce mamy je 4, a grunt zamarza od 0,8 m w strefie I do 1,4 m w strefie VI. Spójrz na mapę i zobacz, w jakim regionie mieszkasz. Następnie wykop dziury na odpowiednią głębokość. Pamiętaj, żeby także dopasować długość słupków ogrodzeniowych.
  • szerokość otworu – przyjmuje się, że otwór powinien mieć około 40 cm średnicy.

4. Wypoziomuj je – teraz przechodzimy do najważniejszego zadania, które musisz wykonać z ogromną precyzją. Ma to wpływ na stabilność całego ogrodzenia. Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe? Zacznij od słupków narożnych i włóż je w otwór, a następnie za pomocą tradycyjnej poziomicy lub specjalistycznych narzędzi zobacz, czy stoją prosto. Aby utrzymały pozycję, obłóż każdy kamieniami. 

A jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie, jeśli wybrałeś opcję “schodów”? Musisz pamiętać, aby obniżać każdy ze słupków o stałą wysokość. Tylko tak zachowasz stabilność całej konstrukcji. 

5. Zalewanie betonem – aby konstrukcja zachowała swoją formę, musisz zalać słupki betonem. Kiedy to zrobisz, odczekaj kilka dni, aby beton dobrze zastygł. Potem możesz brać się za montaż siatki lub paneli ogrodzeniowych.

Mam nadzieję, że ta instrukcja pokazała Ci, jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie. Wykonaj wszystkie czynności krok po kroku, a sukces masz w kieszeni. Po zakończonej pracy na pewno będziesz miał pełną satysfakcję z zamontowania słupków i ogrodzenia. Teraz Twoja posesja jest zabezpieczona!

Dodaj komentarz