Szkło we wnętrzach – praktyczne rozwiązanie czy designerski dodatek?

Wnętrze ze szkłem

Design wnętrzarski jest dziś bardzo rozwiniętą dziedziną. W Internecie znaleźć możemy wiele zdjęć i inspiracji, które przedstawiają ciekawe i nowoczesne zastosowania wnętrzarskie. Szkło do łazienki zamiast płytek, szkło do kuchni, a może szkło do balustrady? Takich rozwiązań jest już coraz więcej. Czy tuż za popularnością idzie użyteczność i zadowolenie klientów?

Szkło w domu – dlaczego warto je mieć?

Jak wiadomo nie od dziś szkło jest takim materiałem, który mimo upływu lat ciągle pozostaje w modzie. Wykorzystanie szkła wyposażeniu wnętrz jest powszechne już od wielu lat. W ostatnich latach grafika na szkło do kuchni nabiera popularności w bardzo dynamicznym tempie. Z czego to wynika i dlaczego szkło w domach cieszy się takim powodzeniem? Najważniejszym powodem wzrostu zainteresowania klientów tym produktem jest to, że produktu tego typu są bardzo uniwersalne. Szkło w domu oprócz tego, że genialnie wpasowuje się w trendy nowoczesnego designu wnętrz jest bardzo praktyczne. Utrzymanie szkła jest właściwie bezproblemowe i nie wymaga większego zaangażowania. W przypadku zabrudzeń należy jedynie przetrzeć je wilgotną ściereczką z mikrofibry. Stosowane w produkcji nowoczesne metody pozwalają na stworzenie wyśmienitej jakości produktu.

Grafika na szkle – wykonanie produktu

Szkło wykorzystywane do produkcji tego typu dekoracji wyposażenia wnętrz to zazwyczaj bardzo trwałe typy szkła. Podstawowymi typami szkła wykorzystywanymi do produkcji jest szkło laminowane lub szkło hartowane. Oba te typy cieszą się ogromną popularnością, dlatego, że są niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia. Cechą wspólną tych obu rodzajów szkła jest ich trwałość, natomiast co wyróżnia te surowce względem siebie?

Czym się charakteryzuje szkło hartowane?

Podstawową cechą szkła hartowanego jest to, że produkowane jest ono w taki sposób, aby wzmocnić jego trwałość nawet siedmiokrotnie! W jaki sposób można tego dokonać? Szkło hartuje się za pomocą narażania go na gwałtowną zmianę temperatury. Jego obróbka polega więc na tym, że szkło uprzednio przygotowane w temperaturze powyżej 600 stopni celsjusza należy gwałtownie schłodzić. Taki proces wpływa na podniesienie trwałości szkła. Co dzieje się z tego typu szkłem w sytuacji stłuczenia? Szkło hartowane rozpada się na małe kawałki dzięki czemu jest bardzo bezpieczne do użytkowania go np. w domu. Po stłuczeniu szkło hartowane zupełnie nie pozostawi ostrych kawałeczków, które mogłyby kogoś zranić.

Czym charakteryzuje się szkło laminowane?

Laminowane szkło jest to szkło złożone z kilku warstw. Składa się ono zazwyczaj z minimum dwóch lub więcej tafli szkła połączonych za pomocą specjalnej folii. Folia wykorzystywana do połączenia warstw szkła może mieć różne formy. Folia taka może być zupełnie przezroczysta i dawać wrażenie ,,niewidzialnej’’. Kolejnym rodzajem jest folia mleczna, która nie nadaje naszej szybie barwy, ale sprawia wrażenie zmatowienia. Najnowsze technologie pozwalają nawet na nadrukowaniu na niniejszej folii grafiki, zdjęć oraz dowolnych obrazów. W przypadku rozbicia się szkła laminowanego warstwy szkła mimo stłuczenia nie rozsypują się, a jedynie pękają, gdyż klejona folia trzyma je w całości. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Nawet mocno stłuczone szkło laminowane nie naraża ludzi na skaleczenie się nim. Dodatkową zaletą szkła laminowanego jest fantastyczne tłumienie dźwięku. Jeżeli więc zależy nam na tworzeniu pomieszczenia dobrze przygotowanego pod kątem akustycznym, możemy posłużyć się tym rozwiązaniem.

Jaki rodzaj szkła wybrać do swoich potrzeb?

W zależności od przeznaczenia możemy zdecydować jaki rodzaj szkła wybierzemy. Mówi się, że szkło hartowane do kuchni to fantastyczny pomysł, ale dlaczego? Wynika to z tego, że taki rodzaj szkła najlepiej sprawdzi się w miejscach uznawanych za potencjalnie bezpieczne. Wykorzystać je możemy do umieszczenia np. pomiędzy meblami w kuchni, na ścianach w łazience oraz generalnie umieszczone statycznie w różnych miejscach w budynku. Szkło laminowane natomiast lepiej sprawdzi się w przypadku przesuwanych szklanych drzwi, parawanów, poręczy, gdyż szkło umieszczone w takich miejscach jest znacznie bardziej narażone na pęknięcia i stłuczenia. Szkło w takich miejscach użytkowane jest w sposób dynamiczny, a także znajduje się w bardziej newralgicznych miejscach jak np. futryna czy klatka schodowa, gdzie sporych rozmiarów płat szkła nie jest równomiernie i na całej powierzchni podparty stałą konstrukcją.

Gdzie w domu umieścić obrazy na szkle?

Chcąc wzbogacić wystrój naszego wnętrza i nadać mu nowoczesnego charakteru możemy pokusić się o umieszczenie obrazu w szkle. Szkło do kuchni zamiast płytek, a także szkło w łazience to najbardziej popularne zastosowanie. Dlaczego właśnie te pomieszczenia nadają się do tego typu rozwiązań? Odpowiedź jest prosta! Ozdoba wnętrza stworzona z grafiki czy obrazu umieszczonego w szkle ma jedynie walor estetyczny, a co z właściwościami praktycznymi? No właśnie! Tutaj tkwi całe sedno sprawy. Jak wiadomo kuchnia i łazienka to specyficzne pomieszczenia w każdym domu – to one narażone są w największym stopniu na wszelkie zawilgocenia, zachlapania czy nawet zabrudzenia.

Szkło do kuchni – z czego wynika tak duża popularność wykorzystywania szkła w kuchni?

Wykorzystanie szkła w kuchni zazwyczaj polega na umieszczeniu go pomiędzy szafkami dolnymi (stojącymi na ziemi), a tymi wiszącymi na ścianie. Na pewno każdemu zdarzyło się ubrudzić to miejsce podczas przygotowywania posiłku. W czym jednak zastosowanie szkła w kuchni jest lepsze od tradycyjnych płytek naściennych? Podstawową różnicą jest to, że nasze szkło z grafiką tworzy zupełnie gładką powierzchnię, która jest bardzo łatwa w utrzymywaniu czystości, gdyż nie posiada ona fug charakterystycznych dla kafli. Gładka powierzchnia pozwala wprost błyskawicznie wyeliminować wszelkie plamy i zabrudzenia.

Dlaczego wykorzystanie szkła w łazience to fantastyczny pomysł?

Umieszczenie tradycyjnych obrazów czy grafik w łazience, to niełatwe zadanie, gdyż większość tego typu przedmiotów nie nadaje się do zastosowania w tym pomieszczeniu ze względu na panującą tam wilgoć. Czy jest jakiś sposób, aby umieścić na ścianach coś co podniosłoby walory estetyczne i  design naszej łazienki? Jak najbardziej! Do tego typu zastosowań grafika lub obraz na szkle, jest idealnym rozwiązaniem! Wynika to z tego, że szkło w formie obrazu w przeciwieństwie do innych tworzyw jest zupełnie bezpieczne i nie ulega jakimkolwiek zniszczeniom ze względu na temperaturę, wilgoć i zabrudzenia.

Obraz lub grafika w szkle w salonie – czemu nie?

W wielu domach to właśnie salon jest pomieszczeniem najbardziej wystawnym i urządzonym z największym staraniem. Salon to miejsce do którego często zapraszamy swoich gości, więc większość ludzi stara się, by miejsce to było urządzone bardzo gustownie. Obraz lub grafika w szkle to element dekoracyjny, który zdecydowanie może odmienić wnętrze. Jakie rodzaje obrazów klienci zazwyczaj wybierają do zawieszenia w swoim salonie? Klasycznym wyborem jest grafika lub obraz, którego kolory idealnie komponują się z konkretnym wnętrzem. Jednakże w ostatnim czasie bardzo popularne stało się również umieszczania w szkle osobistego zdjęcia. Zazwyczaj jest to fotografia rodzinna lub po prostu prywatne zdjęcie wykonane przez, któregoś z domowników, przyjaciół lub znajomych.

Czy ozdobne szkło w domu faktycznie może być praktyczne?

Popularność stosowania szkła we wnętrzach jako obiektów dekoracyjnych stale wzrasta. Czy rzeczywiście wynika to z tego, że takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne? Zadowolenie konsumentów to rzecz, której nie da się kupić, wychodzi więc na to, że ludzie niewątpliwie cieszą się ze swoich wyborów, a pozytywne opinie i polecenia są jak najbardziej podparte ich zadowoleniem z produktów. Walory wizualne to jedno, ale użyteczność to coś, co kocha każdy konsument. Szkło jest niezwykle wdzięcznym surowcem, który wciąż króluje w wyposażaniu wnętrz i na pewno zostanie z nami jeszcze na długo.

Dodaj komentarz