Biel we wnętrzach

Biel we wnętrzach to symbol czystości i stylu. Ten magiczny kolor to wszechstronny pomocnik dla początkujących dekoratorów, miłośników minimalizmu i tych, którzy nie mają czasu na stylistyczne błędy, który sprawi, że aranżacja wnętrza będzie stylowa. Biały kolor dobrze komponuje się z innymi; ułatwia łączenie i uogólnianie dekoracji, mebli i tekstyliów w różnych stylach czy też doskonale łączy się z takimi dodatkami jak duże lampy kule industrialne czy też skandynawskie. Świetnie ozdobi np. wnętrza dla dzieci. Jednak przy dekorowaniu przestrzeni ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka niuansów, w przeciwnym razie ryzykujesz uzyskanie płaskiego i nudnego wnętrza.

Jak wykorzystać biel we wnętrzach?

biel we wnętrzach jak wykorzystać

Przede wszystkim nie bój się tego „niepraktycznego” koloru. Biel ma wiele zalet, z których jedną jest optyczne zwiększenie przestrzeni: pomieszczenie z białymi ścianami wydaje się większe i jaśniejsze. Ze względu na tę cechę, projektanci uwielbiają biel i często używają jej do dekoracji małych pomieszczeń. Dodatkowo w tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się lampy industrialne czy też nowoczesne.  Nie ma co się obawiać, że jasne ściany się zabrudzą, chyba że zamierzasz to zrobić celowo. Wiele farb jest odpornych na brud i łatwych do zmywania. Ponadto nowoczesne tapety i płytki są łatwe w utrzymaniu czystości.
Warto zauważyć, że białe wykończenie jest najbardziej trwałe: w przeciwieństwie do innych kolorów biel prawie nie ulega blaknięciu.
Biały wzór wymaga użycia różnych tekstur. Mieszaj i dopasowuj gładkie i szorstkie, błyszczące i matowe powierzchnie, baw się miękkimi w dotyku materiałami, takimi jak futro, skóra, kamień naturalny i drewno. Biel we wnętrzach sama w sobie skłania nas do stosowania kontrastów.
Jest to kolor, który nigdy nie wyjdzie z mody. A poza tym stanowi doskonałe tło dla dowolnych obiektów, co oznacza, że ustawienie można w każdej chwili łatwo zmienić bez większych kłopotów.

Biel we wnętrzach – jakie pokoje pomalować takim kolorem?

jakie wnętrza pomalować na biało?

Całkowicie białe wnętrza zawsze robią wrażenie, ale trudno w nich mieszkać, ponieważ człowiek będzie stale odczuwał chłód. Zastanówmy się, jakie cechy bieli należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu wygodnych przestrzeni do życia.
Odcienie bieli są idealne do dekoracji sypialni. Przez cały dzień człowiek męczy się zmienianiem scenerii, kolorowymi obrazami reklamowymi i ciągłym ruchem, a biała sypialnia ma na celu ratowanie psychiki i relaks. Sypialnia nie jest miejscem, w którym ludzie chodzą w brudnych butach, więc nie należy obawiać się zabrudzonego projektu. Jasne kolory pozwalają na szybką i bezbolesną aktualizację wnętrza, a w takiej sypialni zawsze można wymienić tekstylia lub postawić nowy fotel nie psując percepcji przestrzeni.

Zawsze jest coś arystokratycznego, dopracowanego w klimacie białej kuchni i nie jest to zaskakujące. Co najciekawsze, biel idealnie łączy się z fakturą naturalnego drewna, co przy okazji ożywia wnętrze. Do dekoracji ścian preferuj przyjemne odcienie bieli, na przykład kremowe, mleczne, kość słoniową, do aranżacji przestrzeni między szafkami a blatem, wybierz oryginalną płytkę lub kamień naturalny. Ustaw drewniany stół i wygodne krzesła – a biel okaże się idealnym kolorem do dekoracji kuchni.
Używanie bieli w pokoju dziecięcym również nie jest zabronione: jasne meble i kolorowe zabawki będą dobrze wyglądać na jej tle, a pokój będzie wydawał się większy i lżejszy. Jednak wybierając materiały do wykończenia, preferuj te, które są łatwe do mycia i czyszczenia. Nawiasem mówiąc, w pokoju dziecinnym przyda się tapeta ze specjalnym impregnatem, umożliwiająca bezproblemowe zmywanie lub malowanie śladów markerów i farb. Ale być może należy zrezygnować białego dywanu: gromadzi on kurz, który może powodować alergie, a jego czyszczenie nie jest takie łatwe.

Kolejną zaletą koloru białego jest to, że ma coś w rodzaju „galerii”, coś z przedrostkiem „sztuka”.
Wszystko ma swoje wady i nie inaczej jest z kolorem bieli we wnętrzach. Na przykład dekorując pomieszczenie, zdecydowanie należy wziąć pod uwagę fakt, że postrzeganie koloru może się zmieniać w zależności od oświetlenia. Nieprawidłowa prezentacja może na zawsze skazać wnętrze na wrażenie zimna i przygnębienia.
Krótko mówiąc, biel można wykorzystać do dekoracji każdego wnętrza, najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie materiały i odcienie.

Interakcja kolorów i odcieni

jakie kolory łączyć z bielą?

Biały to kolor podstawowy: wszystkie kolory i odcienie się z niego wywodzą, jest początkiem wszystkich początków. Ten status nadaje temu kolorowi ogromną wewnętrzną siłę, potężny potencjał i sprawia, że jest on uniwersalny w projektowaniu wszelkich wnętrz.

Tworząc białe wnętrze, należy zwrócić szczególną uwagę na akcenty: mogą mieć dowolny kolor i fakturę. Biel ma niezliczone odcienie, które trzeba zastosować we wnętrzu, aby stworzyć dynamiczną, ciekawą przestrzeń. Możesz dodać jaskrawe kolory: na przykład odcienie niebieskiego, zielonego i czerwonego sprawią, że wnętrze będzie niezwykłe i niezapomniane. Spokojniej – beż, terakota, kasztan – dodadzą przytulności i harmonii.

Im jaśniejszy kolor, tym trudniej zastosować go w dekoracji wnętrz: projektantowi potrzeba wyczucia smaku, doświadczenia i wyobraźni. Z bielą takich problemów nie ma.
Kolor biały to ogromna różnorodność możliwości, z których zdecydowanie warto skorzystać, urządzając wnętrze przystosowane do wygodnego życia dla ludzi.

Dodaj komentarz