Lampy boho, które dopasujesz do swoich wnętrz

Nowoczesne żyrandole – co to właściwie oznacza? Geometryczne, ostre kształty, stal, chłód bieli a może… powrót do natury? W dzisiejszych czasach naznaczonych pędem brutalnej miejskiej rzeczywistości bardzo nowoczesnym podejściem jest stawianie na ekologię zarówno w życiu, jak i we wnętrzach. Lampy boho to dekoratorski powiew natury – na jakie modele warto zwrócić uwagę planując oświetlenie?

Lampy boho – czym się cechują?

Sam styl boho kojarzy się z przyrodą, dobrą zabawą na jej łonie, lekkością i swego rodzaju kontrolowanym chaosem łączącym inspiracje różnymi kulturami. W takich aranżacjach czujemy się swobodnie, ale umiejętne urządzenie wnętrza boho to duże wyzwanie!

Lampy w stylu boho nawiązują stylistyką do przyrody, dominują więc naturalne, surowe materiały. Najczęstsze wybory to oczywiście niemalowane drewno, wiklina a także skromne, ,,swojskie” tkaniny bez zbędnego blichtru i fabrycznie naniesionych wzorów. Lampa w stylu boho najbardziej lubi się z żarówkami o barwie ciepłej – żółtej lub pomarańczowej. Takie światło w połączeniu z naturalnym materiałem lampy tworzy niezwykle klimatyczną, relaksującą atmosferę.

Wiklinowa lampa – gdzie się sprawdzi?

Jeśli chodzi o konkretny wybór lampy boho, niesłabnącą popularnością cieszy się wiklina. Młode wierzbowe pędy to lekkość, swoboda i letnie wieczory spędzane na łonie natury! Pozbawione zbędnych dekoracji oczarowują właśnie swoją prostotą, a plecionka przywodzi na myśl rękodzieło w tworzenie którego włożono serce i pasję. 

Do jakich wnętrz pasują lampy wiklinowe? Skandynawskie aranżacje i styl boho łączy umiłowanie przyrody. W obu typach wystroju trafimy na drewno, gładkie materiały i właśnie wiklinę.

Względnie mało popularny w naszym kraju – a szkoda  – styl hampton to połączenie luksusu i natury. Nawiązuje do charakterystycznych aranżacji domów położonych przy plaży, gwarantujących komfort i relaks. Od nadmorskiej plaży do wiklinowych kapeluszy już niedaleko, a krok dalej są żyrandole wiklinowe! Również pleciona wiklinowa lampa stojąca będzie doskonałym dopełnieniem wystroju wprost znad morza.

Na wiklinę trafimy także w aranżacjach nawiązujących do tropikalnych klimatów. Wnętrza w stylu etnicznym z elementami afrykańskimi wprost przywodzą na myśl dziką przyrodę, a plecione żyrandole wiklinowe wyglądają na ich tle jak dzieło rąk radzącego sobie wobec niej człowieka.

Lampy w stylu boho z tkaniny – zalety

Wiklina nie jest jedynym wyborem gdy chodzi o lampy w stylu boho. Popularne i niezwykle ,,wdzięczne” lampy z gładkich tkanin to doskonały wybór do aranżacji minimalistycznych o swobodnym charakterze. Obok drewna i wierzbowych witek warto zainteresować się abażurami wykonanymi na przykład z lnu. Podobnie jak plecionki, materiałowe lampy boho kojarzą się z rzemiosłem nieskalanym chłodem fabryki. 

Materiał w delikatnym kolorze, bez przyciągającego uwagę wzornictwa to dobre rozwiązanie nie tylko jeśli chodzi o wystrój, ale i jego funkcjonalność. Lampka na biurko z takim abażurem nie będzie rozpraszać ani dorosłego poświęcającego godziny na pracę przed komputerem, ani ucznia przygotowującego się do sprawdzianu. 

Niewielka lampa z materiałowym abażurem to dobra opcja również na stolik nocny. Porządny, szyty abażur jest wytrzymały – jeżeli szukając po ciemku włącznika przypadkowo zrzucimy akcesorium, nie stanie się mu krzywda. Drugi plus – przeciwieństwie do na przykład metalowych lampek, bez wątpienia odpornych na codzienne wypadki, upadając na podłogę nie narobi hałasu budzącego towarzysza snu.

 

Lampy w stylu boho możemy z powodzeniem umieścić w rozmaitych stylistycznie aranżacjach lubiących naturalne materiały. Są nie tylko piękne ale i funkcjonalne! Zarówno żyrandole wiklinowe jak i materiałowe abażury wprowadzą do wnętrza nieco eko-klimatu, a dopasowanie do nich żarówek w ciepłym odcieniu zapewni uspokojenie nerwów po ciężkim dniu. 

Szukasz lampy do salonu, ale styl boho do Ciebie nie przemawia? Sprawdź inne nasze propozycje – kliknij tutaj: http://studioprogress.pl/oswietlenie-w-salonie-jak-je-wybrac.

Dodaj komentarz