Przechowywanie i organizacja w domu

Sprzątanie i organizacja domu to sprawa, z którą boryka się każdy z nas. Pomagają nam w tym jednak wszelakie pojemniki czy organizery, które możemy kupić w przeróżnych sklepach np. takim jak Ikea. Przechowywanie przeróżnych elementów, które mamy w domu wymaga zaplanowania i organizacji. Przechowywanie butów czy przechowywanie dokumentów to zupełnie różne zagadnienia, które wymagają od nas różnych akcesoriów. Co do poszczególnych rzeczy w naszym domu najlepiej sprawdzi się do organizacji i przechowywania?

przechowywanie
przechowywanie

Przechowywanie w kuchni

Pomimo, że kwestia ta dotyczy większości pomieszczeń w naszym domu, porządek w kuchni jest kluczowy i to tam organizacja jest jednym z najważniejszych elementów. Przechowywanie przypraw i innych elementów pakowanych w papierowe czy plastikowe torebki może okazać się niepraktyczne, a w dodatku ukrócić długość trwania przydatności do spożycia niektórych produktów. Jak powinniśmy przechowywać przyprawy, mąki, cukier czy makaron?

Przyprawy

Aby nasze przyprawy zachowały swoją świeżość, a jednocześnie nie wysypywały się dobrze jest, by były one przechowywane w szczelnie zamykanych pojemniczkach. Do przechowywania przypraw idealnie sprawdzą się małe słoiki. Zestawy takich słoiczków można kupić w większości sklepów z wyposażeniem wnętrz. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić sobie trochę wydatków wcale nie musimy specjalnie wydawać na nie pieniędzy. Pojemność słoiczków zupełnie podobna do tych, które można znaleźć w sklepach mają zazwyczaj słoiki po koncentracie pomidorowym. Warto więc nie wyrzucać, tylko gromadzić sobie takie słoiczki, po to by móc przechowywać w nich przyprawy. Szczelna nakrętka zapewnia, że nasze przyprawy nie zwietrzeją i zachowają swój aromat.

produkty sypkie o większej pojemności

Cukier, sól czy mąka to produkty, które zwykle sprzedawane są w papierowych lub plastikowych torebkach. Pojemność takiej torebki zazwyczaj wynosi 1 kilogram. Po otwarciu takie produkty muszą być przechowywane w suchym miejscu, by nie wchłaniały wilgoci z otoczenia. W dodatku częstym przypadkiem jest drobne wysypywanie się mąki, cukru czy soli z torebki, która już została otwarta i nie można jej szczelnie zamknąć. Czy jest na to jakiś sposób? Oczywiście, że tak! W celu organizacji możemy zaopatrzyć się w specjalne pojemniki plastikowe. Część z nich wyposażona jest dodatkowo w bardzo szczelną pokrywkę, co sprawia, że produkty na dłużej są świeże. Oprócz tego, że będzie nam wygodniej używać tych produktów, zapewne utrzymamy również większy porządek w naszej kuchni. Plastikowe pojemniki z pokrywkami można kłaść na półce czy regale ,, jeden na drugi’’, co było wprost niemożliwe w przypadku papierowych torebek. To pozwoli nam również na lepszą organizację miejsca w naszej kuchni.

makaron

Makaron, to również produkt żywnościowy, który po otwarciu torebki lubi się z niej wysypywać. W zależności od typu i rozmiaru makaronu możemy dobrać do jego przechowywania odpowiednie pojemniki. Krótkie makarony śmiało zmieszczą się w większości plastikowych pojemników. Sklepy oferują również specjalne słoje, w których można przechowywać makarony. Jednakże jeśli tutaj podobnie jak w przypadku przypraw możemy zorganizować sobie własne słoiki, niekoniecznie te dedykowane dla tego typu produktów. Najlepiej sprawdzą się duże słoje np. po ogórkach. Takie słoje wystarczy odpowiednio wymyć i cieszyć się ich drugim życiem. Takie rozwiązania są bardzo ekologiczne, a jednocześnie znacznie ułatwią nam utrzymanie porządku w kuchni. Jak jednak przechowywać makaronu długie, jak np. spaghetti? W przypadku takich makaronów raczej musimy zdecydować się na kupno specjalnych pojemników z plastiku lub szkła, które dostosowane są do długości makaronu. Można je kupić w sklepach Internetowych jak i stacjonarnych z akcesoriami wyposażenia wnętrz, a nawet niektórych marketach.

przechowywanie - makaron
przechowywanie – makaron

Przechowywanie ubrań

W zależności od ilości miejsca, każdy z nas inaczej może przechowywać swoje ubrania. Niektórzy przez cały rok trzymają ubrania w szafie czy na półkach, inni zaś w zależności od pory roku wymieniają zawartość szafy. Gdzie i w jaki sposób przechowywać ubrania na pozostałe pory roku? Ubrania najlepiej jest przechowywać w kartonowych pudłach. Powinny być one wyprane, wyprasowane i złożone. Tak przechowywane ubrania na pewno zachowają swoją jakość i nie zostaną jakkolwiek uszkodzone. Posiadacze małych mieszkań są zwolennikami pakowania ubrań w worki próżniowe, po to by zapakowane tam ubrania zajmowały możliwie jak najmniej miejsca. Dla samych ubrań nie jest to najlepsza forma. Ubrania w workach próżniowych może i zajmują mało miejsca, ale przez cały czas są one pogniecione. Długotrwałe trzymanie ich w takich workach sprawia, że ubrania szybciej się niszczą i zużywają. Jeśli możemy pozwolić na trzymanie ubrać w kartonie będzie to dla nich zdecydowanie lepsza opcja.

Przechowywanie butów

Często się widzi w sklepach czy w Internecie plastikowe, przezroczyste pojemniki na buty. Jest to bardzo dobra opcja, gdyż przez przezroczyste pojemniki dokładnie widzimy jakie buty
wyjmujemy. Jednakże kupno większej ilości takich pojemników może być kosztowne. Jaka więc może być alternatywa dla tego typu rozwiązania? Zachowujmy pudełka w których kupujemy konkretne buty. To zapewni nas, że obuwie na pewno zmieści się w pudełkach i będzie w nim odporne na uszkodzenia. Aby ułatwić sobie sprawę podczas szukania konkretnej pary butów dobrze jest opisać pudełko na górnej lub bocznej ścianie pudełka.

przechowywanie - buty
przechowywanie – buty

Przechowywanie dokumentów

Jak przechowywać ważne dokumenty, tak aby wydruki były wyraźne, a dokumenty w dobrym stanie? Bardzo dobrym sposobem na przechowywanie dokumentów jest posegregowanie ich i chowanie w teczkach. Mamy wtedy pewność, że żaden dokument nam nie zginie. Takie dokumenty można umieścić tematycznie. W organizacji dokumentów może też pomóc nam podział kolorystyczny teczek. Przykładowo: wszelkie dokumenty urzędowe umieszczane będą w niebieskich teczkach. Sprawi to, że w pełni zapanujemy nad naszymi dokumentami i nie będziemy mieli problemów z ich wyszukaniem. Ważnym elementem jest opisanie zewnętrznej części teczki, co dokładnie się w niej mieści. To oszczędzi nam czasu podczas szukania wybranych dokumentów.

przechowywanie - dokumenty
przechowywanie – dokumenty

Zorganizuj sobie dom!

Okazuje się, że porządki domowe mogą być znacznie łatwiejsze, niż nam się wydaje. Wszystko jednak zależy od tego, czy regularnie będziemy dbać o organizację różnych przedmiotów w naszym domu. Sposoby na organizację kuchni, są kluczowe jeśli chcemy zachować w niej czystość na dłużej. Organizacja butów czy ubrań może pomóc nam w zorganizowaniu miejsca w domu czy mieszkaniu. Te porady przydatne mogą być zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni domowych. Katalogowanie i układanie dokumentów zdecydowanie dotyczy nas wszystkich. Warto dlatego pamiętać w jaki sposób można to zrobić tanim kosztem, a jednocześnie skutecznym sposobem zorganizować swoje dokumenty.

Dodaj komentarz