Najważniejsze koszty związane z remontem łazienki

ile kosztuje remont łazienki w bloku

W każdym domu i mieszkaniu wcześniej czy później nadchodzi czas remontu. Czasami przyczynkiem do niego jest awaria, a czasami po prostu sprzęty, meble i materiały wykończeniowe we wnętrzach już się wysłużyły, a ich widok zdecydowanie przestaje imponować. Wówczas jednak musimy być przygotowani na spory wydatek. Jednym z pomieszczeń, na którego odświeżenie będzie potrzeba najwięcej pieniędzy, bez wątpienia jest łazienka. Instalacje sanitarne często wymagają zaangażowania specjalistów. Niektórzy jednak starają się korzystać z własnych doświadczeń i przeprowadzić jak najwięcej prac na własną rękę. Nawet bez robocizny koszty będą jednak spore. Być może będziemy musieli sami kupić na przykład sprzęt BHP. Na jakie wydatki muszą się zatem przygotować osoby remontujące łazienkę? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze koszty w jednym miejscu. Dowiedz się ile kosztuje remont łazienki w bloku czy jednorodzinnym.

Od czego zależy koszt remontu łazienki?

Łazienka łazience nierówna, w związku z tym także i koszt remontu różni się w zależności od kilku czynników. Pierwszym jest z pewnością zakres robót, na jaki się zdecydujemy. Jeśli chcemy tylko wymienić płytki na ścianach, koszt będzie dużo mniejszy niż wtedy, gdy do remontu nadaje się cała instalacja. Ważna jest także wielkość łazienki – zarówno jej powierzchnia, jak i kubatura. W końcu do odnowienia często są całe ściany oraz sufit. Jeśli zaś chodzi o artykuły BHP, by dostać produkty najwyższej jakości, warte pieniędzy, warto odwiedzić sprawdzony sklep internetowy: https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-ochrona-glowy-i-twarzy-kaski.

Niebagatelny wpływ na remont łazienki ma cena materiałów oraz jej lokalizacja. Okazuje się bowiem, że w poszczególnych regionach kraju ceny płytek, klejów czy innych potrzebnych przedmiotów mogą znacząco się różnić. Najdrożej będą kosztować prace remontowe w województwie mazowieckim oraz małopolskim, taniej powinno być natomiast na wschodzie kraju. Do czynników wpływających na koszt remontu trzeba także oczywiście dodać planowany efekt końcowy. Schludna łazienka nie musi być bardzo droga, ale luksusowe bądź szczególnie nowoczesne wykończenia będą skutkować zdecydowanie większymi wydatkami. To ile kosztuje remont łazienki w bloku będzie więc warunkowane w dużej części naszymi preferencjami estetycznymi.

ile kosztuje remont łazienki w bloku i domu? Najważniejsze koszty

Koszty związane z remontem łazienki można podzielić na kilka obszarów. Za ten najmniej wymagający może zostać uznana wizyta, której celem będzie sklep BHP. By bezpiecznie przeprowadzić remont potrzebne będą bowiem artykuły BHP, takie jak choćby odpowiednie rękawice czy spodnie robocze. Do prac związanych ze skuwaniem starych płytek czy przycinaniem nowych mogą przydać się także okulary albo osłony na twarz chroniące przed odłamkami. Pozostałe koszty będą wyższe. Jeśli chodzi o remont łazienki, koszt robocizny może przyprawić o zawrót głowy – potrzebne jest bardzo dużo fachowej pracy.

Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna

Jeśli planujemy kapitalny remont łazienki, to właśnie odnowienie wyżej wymienionych instalacji będzie najbardziej kosztowne. Przy konieczności wymiany starych elementów trzeba będzie kupić nowe rury, kolanka i wodomierze, a cała robota będzie dość żmudna. Sporo pracy i kosztów wygeneruje też ewentualny remont instalacji elektrycznej. A na “deser” dochodzi cena umywalek, kabin prysznicowych i baterii, która jest obciążeniem nawet dla majętnych portfeli.

Ile kosztuje remont łazienki? Wymiana urządzeń sanitarnych

To prace, które trudno wykonać bez fachowej wiedzy i doświadczenia. Armatura sanitarna związana z toaletą wymaga sporych nakładów, a prace związane z remontem kanalizacji niejednokrotnie naruszają także sąsiednie pomieszczenia. Znacznie prościej będzie wówczas, gdy sedes pozostanie w tym samym miejscu. Niemniej to znaczna część kosztów całego remontu.

Wykończenie podłogi w łazience

Łazienka to szczególne pomieszczenie. Żadne inne wnętrze nie jest tak narażone na działanie wody, a przebywające w nim osoby na poślizgnięcie się. Dlatego podłoga w łazience musi być wytrzymała, ale jednocześnie choć trochę ograniczać ryzyko urazu. Z tego powodu w łazienkach najczęściej wybiera się trwałe okładziny oraz płytki. Do popularnych materiałów należą granit oraz marmur. Zdarzają się jednak również podłogi wykonane z terakoty czy klinkieru. To właśnie zakup płytek podłogowych będzie generował najwyższe koszty w tym obszarze.

Remont łazienki – koszt robocizny za Wykończenie ścian i sufitu w łazience

Przy ścianach możemy zastosować podobne wytyczne, co przy podłogach. Na początku remontu trzeba będzie usunąć poprzednie materiały wykończeniowe. Później ponownie trzeba będzie rozejrzeć się za płytkami ceramicznymi, ewentualnie kamieniem – to właśnie te materiały, są obecnie najchętniej wykorzystywane na łazienkowych powierzchniach. Do tego dochodzi koszt fug, kleju oraz gruntu.

Dodaj komentarz