Jakie nożyce do żywopłotu wybrać? Porównujemy!

nożyce do żywopłotu pomagają przycinać tuje

Żywopłot to wyjątkowy sposób na ogrodzenie. Zielony “mur” chroni przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i pozwala na bliski kontakt z naturą przed własnym domem. By jednak dobrze rósł i spełniał swoje funkcje, trzeba go odpowiednio pielęgnować. A do tego niezbędny jest sprzęt ogrodniczy. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się nożyce przeznaczone do cięcia żywopłotu. Czym jednak kierować się przy wyborze? Na jakie nożyce do żywopłotu się zdecydować? Podpowiadamy!

Jakie nożyce do żywopłotu warto kupić? Najważniejsze rodzaje

Profesjonalne nożyce do żywopłotu sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż zwykłe sekatory. Możemy je podzielić na dwa główne rodzaje – nożyce ręczne oraz automatyczne.

Jakie nożyce do żywopłotu ręczne masz do wyboru?

Wybór nożyc powinien być podyktowany w dużej mierze tym, jak długi jest Twój żywopłot. Narzędzia ręczne nadają się raczej do krótszych, inaczej praca będzie uciążliwa i męcząca. Sprawdzą się również przy precyzyjnych cięciach wyrównujących, już po właściwym przycięciu krzewów.

Możesz zdecydować się na jeden z dwóch typów nożyc ręcznych. Pierwszy to modele z prostym ostrzem. Są przeznaczone przede wszystkim do przycinania młodych, a co za tym idzie dość elastycznych pędów. Powinny wyróżniać się bardzo dużą ostrością.

Druga opcja to nożyce z pofałdowanym ostrzem. Ich specjalnością jest przycinanie twardych, zdrewniałych pędów i konarów. Dzięki fałdom przycinany fragment nie wyślizguje się z ostrza. Minusem takich nożyc jest fakt, że trudniej się je ostrzy.

Jakie nożyce do żywopłotu automatyczne?

Wśród nożyc z zewnętrznym napędem wyróżniamy trzy typy – elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Takie produkty znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-nozyce-do-zywoplotu-i-trawy. Nożyce automatyczne zdecydowanie przyspieszają pracę.

Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje nożyc?

  • elektryczne nożyce do żywopłotu: stosunkowo tanie w eksploatacji i ciche w czasie pracy. Dobrze sprawdzą się przy żywopłotach średniej długości. Do pracy potrzebują podpięcia do prądu, zazwyczaj przez przedłużacz;
  • spalinowe nożyce do żywopłotu: dysponują dużą mocą i są w pełni niezależne. Dzięki temu świetnie nadają się do przycinania długich żywopłotów i obcinania grubych konarów. Emitują jednak spaliny i są droższe od konkurencyjnych typów nożyc;
  • akumulatorowe nożyce do żywopłotu: połączenie atutów dwóch wcześniej wymienionych typów. To sprzęt tani w eksploatacji, a jednocześnie mobilny. Dysponuje jednak zwykle nieco mniejszą mocą.

Jaka moc sprzętu będzie potrzebna?

Przy zakupie automatycznych nożyc do żywopłotu zwróć uwagę na ich moc. To ona w dużej mierze decyduje o ich wydajności. Do niewielkich żywopłotów powinny wystarczyć nożyce elektryczne i akumulatorowe, których moc zwykle dochodzi maksymalnie do 700 W.

Do dużych żywopłotów wybierz jednak spalinowe nożyce o dużej mocy. Idealnie sprawdzą się na przykład nożyce POWERMAT PM-NS-1600M, których moc sięga 1600W. Taki sprzęt poradzi sobie już z każdym żywopłotem.

Ile kosztują takie urządzenia?

Koszt zależy od tego, jakie nożyce do cięcia żywopłotu wybierzesz. Ręczne narzędzia kupisz już za 40-50 złotych. Niewielkie akumulatorowe nożyce do cięcia żywopłotu kosztują zwykle około 100 złotych, duże modele są kilka razy droższe. Sprzęt elektryczny to już zwykle wydatek co najmniej 160 zł, a w sklepach nie brakuje również droższych modeli. Spalinowe nożyce do cięcia żywopłotu solidnej jakości kosztują najczęściej co najmniej 400 zł.

Podsumowanie: jakie nożyce do żywopłotu warto kupić?

Nożyce do żywopłotu dobierz do jego wielkości. Przy mniejszych wystarczą nożyce ręczne – zwróć przy tym uwagę na rodzaj ich ostrza. Przy długich barierach z krzewów wybierz nożyce akumulatorowe, spalinowe bądź elektryczne. Spalinowe dysponują największą mocą, elektryczne są najtańsze w eksploatacji.

Dodaj komentarz