Dodatki we wnętrzach – czym są i jaką odgrywają rolę?

Jak wiadomo dodatki w każdym wnętrzu stanowią dopełnienie aranżacji. W zależności od wyboru i preferencji i pomieszczenia, do którego zostały przeznaczone mogą być one różne. Dodatki do pokoju będą zupełnie inne niż dodatki do łazienki czy dodatki do kuchni. Jak więc możliwie jak najlepiej dobrać dodatki do sypialni, łazienki czy salonu oraz innych pomieszczeń w domu?

Dodatki
Dodatki

Dodatki do salonu

Salon, to miejsce w którym wbrew pozorom spędzamy dużo czasu. To w nim zwykle relaksujemy się po całym dniu. Do niego również zapraszamy gości. Dekoracja takiego wnętrza wymaga specjalnego zaangażowania od urządzających i przede wszystkim odpowiedniego pomysłu na dekoracje. Sklepy oferują nam dziś ogromny wybór różnego rodzaju dodatków, które można zestawiać ze sobą w dowolny sposób. Jak więc nie pogubić się i wybrać dodatki, które będą ze sobą spójne? Wybierając dodatki do salonu należy skupić się głównie na kolorach. Odpowiednio dobrane kolory sprawią, że wnętrze salonu nabierze stylu i charakteru. W salonie możemy pozwolić sobie na różnorodne dodatki, które zestawione wspólnie ze sobą w jednym wnętrzu stanowiły będą jedną kompozycję. W salonie dodatkami są zwykle zasłony, poduszki, świece, figurki obrazy czy kwiaty.

Dodatki do salonu
Dodatki do salonu

Jakie zasłony do salonu wybrać?

Zasłony to element, który zdecydowanie doda wnętrzu elegancji i sprawia wrażenie starannie urządzonego pokoju. Zazwyczaj koło zasłon dobieramy taki, by odpowiednio on kontrastował z kolorem ścian. Może to być barwa dopełniająca do koloru ściany, a może to także być kolor z tej samej palety barw, tylko np. jaśniejszy lub ciemniejszy o kilka tonów. Materiał zasłon jest równie ważny co kolor. W zależności od stylu, w którym urządzony jest pokój należy dostosować do niego fakturę tkaniny. Jeśli we wnętrzu dominuje stylistyka glamour idealnie wkomponują się zasłony welurowe, które nadają bardzo dużo elegancji i wrażenia luksusu. Mają one nawiązywać do dawnego stylu królewskiego. Jeśli z kolei wnętrze urządzone jest w stylu boho, najlepiej komponować się będą zasłony wykonane z naturalnych materiałów, w jasnych kolorach. Przykładem takiego materiału jest len.

Poduszki do salonu – propozycje

Poduszki lub same poszewki  to kolejne dodatki, które można łatwo zaaranżować. Możemy zdobyć je w sklepach za naprawdę niewielkie sumy. Warto więc wykorzystać ten dodatek w aranżacji naszego wnętrza. W ostatnim czasie niezwykle modne są poduszki nie tylko w ciekawych kolorach, ale i kształtach. By podążać za nowoczesnymi trendami warto również zaopatrzyć się w poduszki np. w okrągłym lub owalnym kształcie. Poduszki te również powinny być dopasowane kolorystycznie do wspomnianych wcześniej zasłon. Tkanina poduszek lub poszewek, która obecnie, czyli w sezonie jesienno-zimowym niezwykle szybko zyskuje na popularności to miękkie poduszki wykonane z tkaniny welurowej. Poduszki okrągłe to jednak nie jedyny hit ostatnich sezonów, gdyż modne są także poduszki trójkątne, a nawet w fantazyjnych kształtach np. liść. Trendem w stylistyce poduszek ozdobnych, który nie sposób pominąć jest pleciona poduszka precel. Jak widać nawet tak drobne dodatki jak poduszki odgrywają ogromną rolę w aranżacji wnętrza.

Obrazy w salonie

To co zawiśnie na ścianach salonu zupełnie nie powinno być przypadkowe. Stylistyka i kolorystyka obrazu czy ozdób naściennych powinna być oczywiście powinna odpowiednio zgrywać się z stylem i motywem przewodnim wybranego wnętrza. Świetną alternatywą dla typowych obrazów są dziś plakaty, które można umieścić w stosownej ramie. Obrazy na szkle, to również jeden z niewątpliwych trendów w aranżacji wnętrz, a zwłaszcza salonów. Obrazy na szkle zdecydowanie dodają nowoczesnego stylu, jednocześnie pozostając gustownym i minimalistycznym dodatkiem. Możliwości wyboru stylistyki i kolorystyki obrazów jest mnóstwo, ponadto można również stworzyć kompozycję z kilku takich obrazów.

Lustra również mogą pełnić funkcję ozdobną w naszym salonie. Aby dowiedzieć się jak je dobrać przeczytaj artykuł Lustro we wnętrzach – czyli stylowy i uniwersalny dodatek

Świece i figurki

Figurki, świece i ozdoby, które planujemy umieścić jako dekoracje w naszym salonie powinny przede wszystkim wpisywać się w nasz gust oraz stylistykę wnętrza. Często zdarza się, że takimi przedmiotami są figurki lub pamiątki z różnych podróży. W takim wypadku mimo, że ozdoby nie będą idealnie wpisywać się w zasady dekoracji wybranego stylu wnętrzarskiego będą słusznym wyborem. Przedmioty, mające dla nas wartość sentymentalną są szczególnie pożądane, gdyż mogą przypominać nam o różnych wydarzeniach z przeszłości. Przy doborze świec do salonu warto jest zwrócić uwagę, aby były one w kolorze przewodnim naszego wnętrza, czyli w takim jak zasłony, poduszki czy po prostu inne dodatki.

Świece
Świece

Kwiaty jako dodatki w salonie

Jak wiadomo kwiaty we wnętrzach odgrywają ważną rolę, dlatego warto jest udekorować salon ulubionymi przez nas kompozycjami kwiatowymi. Aby były one bardziej kompatybilne donice kwiatów można dopasować kolorystycznie do pozostałych dodatków. Jako, że wybór kwiatów jest ogromny, a rośliny są na tyle uniwersalnymi dodatkami, że wpasują się w każdy typ wnętrza. Wyboru należy dokonać indywidualnie, według naszych osobistych preferencji.

Wyśmienitym dodatkiem w salonie może być także oświetlenie. Aby poznać szczegóły przeczytaj artykuł Oświetlenie w salonie – jak je wybrać?

Dodatki - kwiaty
Dodatki – kwiaty

Dodatki do sypialni

Doboru dodatków do sypialni można dokonać zupełnie podobnie jak dodatków do salonu. Zasada jest zupełnie ta sama. W sypialni możemy pokusić się o więcej poduszek i dodatkowych kocy czy świecy, które oprócz dodatków pełniących walory wizualne stanowić będą przydatne akcesoria na zimne wieczory.

Dodatki w sypialni
Dodatki w sypialni

Dodatki do kuchni i łazienki

Kuchnia i łazienka, to specyficzne pomieszczenia, które wymagają specjalnego doboru dodatków. Dodatki zawarte w tych wnętrzach muszą być maksymalnie użyteczne, by nie utrudniać ich użytkownikom korzystania z tych niezwykle ważnych pomieszczeń w domu. W przypadku tych pomieszczeń dodatkami mogą być nawet ręczniki, czy mydełka w odpowiednio dobranym kolorze. Przykładowo w kuchni dodatki stanowić mogą ręczniki czy rękawice kuchenne. Nie wyklucza to oczywiście zawarcia w kuchni dodatków takich jak np. obrazy. Obrazy w szkle sprawdzą się idealnie w tych pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, gdyż takie obrazy są trwałe na uszkodzenia mechaniczne spowodowane wilgocią czy wysoką temperaturą. W łazience z kolei ręczniki, dywaniki, dozowniki na mydło czy świece stanowić będą wspaniałe uzupełnienie aranżacji.

Łazienka
Łazienka

Dodatki – czyli prosty sposób na urozmaicenie swojego wnętrza

Aby nasze mieszkanie zyskało na swojej atrakcyjności, wystarczy w zasadzie w staranny sposób dobrać do niego dodatki. Warto skupić się na stylu, w którym urządzone jest dane wnętrze, a następnie według niego dobierać kolejne akcesoria. Wymienione wyżej dodatki mogą naprawdę znacznie odmienić nasze wnętrze. Ponadto jest to stosunkowo niedrogi sposób na to, by nadać naszemu mieszkaniu charakteru i sprawić wrażenie profesjonalnie udekorowanego wnętrza.

Dodaj komentarz