Wanna czy prysznic – odwieczny problem

Jednym podstawowych problemów podczas urządzania domu czy mieszkania jest pytanie ,,prysznic czy wanna?’’ Być może idealnym rozwiązaniem byłaby wanna z prysznicem? Odpowiedzi, może być mnóstwo, w zależności od gustów i preferencji. Ważną rolę odgrywa także decyzja czy powinna to być wanna wolnostojąca, czy może wanna narożna? Dziś rynek oferuje nam dziś szeroki wybór elementów takich jak prysznic czy wanna. Castorama, Leroy Merlin oraz inne sklepy budowlane mają w swoim asortymencie szeroki wybór.

Łazienka
Łazienka

Wanna

Jak wiadomo wanna lub prysznic, zupełnie niezbędne elementy wyposażenia łazienki. Decydując się na wybór wanny należy podjąć decyzje jaka dokładnie to będzie wanna. W dzisiejszych czasach rodzajów samej wanny jest jest kilka. Wanna z hydromasażem czy innymi funkcjami to spora część rynku. Aby w gąszczu tych ofert odnaleźć pożądany przez nas produkt trzeba się czasem niemało natrudzić. Od czego więc należy zacząć poszukiwania idealnej dla siebie wanny? Takiej, która odpowiadałaby naszym wszystkim potrzebom i preferencjom?

Kształt wanny

Pierwszym elementem poszukiwania wanny jest odnalezienie odpowiedniego dla nas kształtu. Kształt odpowiadać musi nam samym, ale przede wszystkim musi on być do wnętrza łazienki, w której dana wanna będzie się znajdować. Wanny pod względem ukształtowania dzielą się na: prostokątne, asymetryczne czy narożne. Aby nasza wanna spełniała wymagania nasze oraz pomieszczenia, w którym się znajdą należy dokładnie zapoznać się z wymiarami pomieszczenia oraz samego produktu.

Materiał

Gdy podejmiemy już decyzję, jaki kształt wanny wybieramy dla swojej łazienki należy zastanowić się z jakiego materiału wannę zamierzamy kupić. Najbardziej powszechnym materiałem, z którego wykonywane są wanny to akryl. Ten materiał sprawdza się u użytkowników już wiele lat. Można zdecydować się również na wannę z plastiku czy szkła. Dodatkowo w niektórych sklepach znaleźć można również wanny z żeliwa lub stali. Wybór zależy od naszych preferencji oraz efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć po urządzeniu całej łazienki. Akryl jest materiałem wyróżniającym się niezwykłą trwałością. Dodatkowo dobrze on trzyma ciepło oraz jest przyjemny w dotyku. Wanny z żeliwa lub stali są niestety ziemne i nieprzyjemne w dotyku. Wanny oprócz tych sprzedawanych w zwyczajnych sklepach można znaleźć w tych specjalistycznych. Tam napotkać można wanny z kamienia, np. z marmuru. Są one bardzo solidne, jednak to już zupełnie inna półka cenowa.

wanna
wanna

Typ wanny

Typ wanny, to również istotna cecha, gdyż to warunkuje czy wanna wyposażona będzie w podłokietniki, siedzisko, uchwyty itd. Tutaj należy zwrócić uwagę na to dla kogo będzie ona przeznaczona. Jeśli z wanny będzie korzystała np. osoba starsza warto zorientować się, które typy wanien wyposażone są w uchwyty dodatkowe.

Wanna wolnostojąca czy wanna zabudowana?

W zależności od wyglądu i wystroju naszego wnętrza możemy zdecydować się na wybór wanny wolnostojącej lub zabudowanej. Ze względów użytkowych wybór ten nie ma większego znaczenia. Jedną różnicą jest ich wygląd. Jako, że wanny do zabudowy można zabudować kaflami, możemy bardziej wpasować taką wannę we wnętrze. Do zabudowy można wybrać płytki wykorzystane na ścianach, podłodze lub zupełnie inne. Wybór całkowicie należy do nas. Wanna wolnostojąca zaś w łazience wygląda bardzo dostojnie, do tego może być ona wyposażona w dodatkowe elementy ozdobne, takie jak np. ozdobne nogi. To rozwiązanie jest bardzo popularne w eleganckich wnętrzach, w stylu glamour.

wanna w zabudowie
wanna w zabudowie

Kabina prysznicowa

Prysznic to rewelacyjna alternatywa dla wanny. Dla niektórych osób może to być lepsze rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z tego, że kąpiel w prysznicu nie wymaga tyle przygotowania, co kąpiel w wannie. Często prysznic zabiera nam również mniej czasu. Dodatkowo, może to być łatwiejsze dla osób starszych lub z problemami ruchowymi. Dzisiejsze prysznice, coraz rzadziej wyposażone są w brodziki. Najnowsze technologie i sposoby pozwalają na montaż kabin prysznicowych bezpośrednio na posadzkę naszej łazienki. Odpowiada to najnowszym trendom wnętrzarskim, a dodatkowo jest to bardzo łatwe w użytkowaniu i utrzymywaniu czystości.

Kabina walk-in

Czym jest kabina walk-in? Jest to nic innego jak kabina prysznicowa niewyposażona w brodzik. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w nowoczesnych łazienkach. Jednak czy tuż za popularnością idzie jej funkcjonalność? Kabiny bez brodzika dają nam więcej przestrzeni w łazience, którą można w dowolny sposób wykorzystać. Dodatkowo taka kabina, a dokładniej jej kształt i wielkość można zaaranżować w dowolny sposób. W tym przypadku nie ogranicza nas przykładowo wielkość brodzika, dlatego można ją ustawić nawet w miejscu, gdzie mamy mało miejsca, gdyż taka kabina jest wykonywana zwykle na wymiar. Wygląd jest zwykle minimalistyczny i składa się ze szklanych, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian. Taki minimalizm pozwala na dowolną aranżację wnętrza, a nawet jego zmianę np. za pomocą dodatków. Taką kabinę również o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości ze względu na maksymalną prostotę, bez zbędnych zakamarków czy szyn.

kabina walk-in
kabina walk-in

Kabina walk-in ograniczenia

Nie dla każdego jednak taka kabina będzie idealnym rozwiązaniem, a przede wszystkim możliwym do wykonania. Wynika to głównie z konieczności zamontowania odpływu. Z powodu braku brodzika. Sam odpływ nie jest wielkim problemem, jednak w przypadku tego rozwiązania konieczne jest wyprofilowanie podłogi. Powinno to obejmować spadek podłogi o 2%, po to by woda mogła być odpowiednio odprowadzana. Dodatkowo około 10-15 cm powinniśmy wygospodarować na elementy przyłączeniowe. Takie ograniczenia mogą wyeliminować zastosowanie takiej kabiny w blokach lub niektórych domach.

Zastanawiasz się jak urządzić swoją małą łazienkę? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Łazienka – sposoby na małe wnętrza

Kabiny prysznicowe – wybór

Decydując się na kabinę prysznicową musimy zastanowić się w jaki sposób chcemy ją zaaranżować. Dzięki temu będziemy wiedzieć jaki typ kabiny wybrać. Od lat największą popularnością cieszą się narożne kabiny, które możemy zamontować w rogu naszej łazienki. Jest to przede wszystkim niezwykle praktyczne rozwiązanie, które zajmuje niewielką ilość miejsca. Kabiny przyścienne są stosunkowo podobne. Tam zamiast wykorzystania dwóch ścian łazienki wykorzystuje się jedną. Kabiny wolnostojące wymagają montażu wszystkich ścian. Są one niezwykle eleganckie, jednakże wymagają dodatkowego przyłącza wodnego. Kabiny wnękowe – jak sama nazwa wskazuje umieszczone są one we wnękach łazienek. Jeśli w naszej łazience posiadamy wykafelkowaną już wnękę, wystarczy jedynie zamontować do niej drzwi.

Wanna z prysznicem

Czy możliwe jest posiadanie wanny i prysznica w jednym? Oczywiście, że tak! Wanna z prysznicem, to rewelacyjne rozwiązanie sytuacji, w której pod jednym dachem mamy do czynienia ze zwolennikami prysznica jak i wanny. Odpowiedzią na takie potrzeby są tak zwane parawany. Parawan montujemy na ściankach wanny, a dodatkowo mamy również deszczownicę. Taki sposób pozwoli nam na zadowolenie wszystkich domowników i będzie dla nich niezwykle użytkowe.

Wanna lub kabina prysznicowa – co wybrać?

Podjęcie decyzji czy do łazienki powinniśmy wybrać wannę czy prysznic jest zupełnie indywidualne. Decyzja uwarunkowana będzie między innymi przestrzenią do zagospodarowania oraz finansami. Równie istotne powinny być dla nas nasze preferencje i potrzeby.

Dodaj komentarz