Materiałowe sofy – kompendium wiedzy o rodzajach tapicerek

Sofy wypoczynkowe składają się z wielu różnych elementów. Jednym z najważniejszych jest jednak tapicerka. To właśnie od niej zależy ogólny wygląd mebla, ale także i nasz komfort. Dodatkowo materiał obiciowy wpływa na to, czy kanapa będzie łatwa do utrzymania w czystości. Kupując nowoczesne sofy dwuosobowe, warto zatem zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Jakie materiałowe sofy wybrać? Który rodzaj tapicerki powinien sprawdzić się najlepiej? Zobacz nasze kompendium wiedzy na ten temat!

Jakie materiałowe sofy do salonu wybrać?

Skóra ekologiczna – praktyczne sofy wypoczynkowe, lecz z wyjątkami

Materiał obiciowy jest niezwykle ważny, niezależnie od tego, czy decydujemy się na nowoczesne małe sofy rozkładane, czy też duże i komfortowe narożniki. Jedną z najciekawszych opcji od lat jest skóra ekologiczna. Dlaczego? Przede wszystkim takie obicie prezentuje się niezwykle stylowo i elegancko. Do tego jest bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy tylko przetrzeć je ściereczką nasączoną wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła czy płynu do naczyń. Aby jednak być zadowolonym z takiego rozwiązania, musimy postawić na sprawdzonego dostawcę. Niskiej jakości skóra ekologiczna może bowiem szybko zacząć się łuszczyć i odchodzić od sofy wręcz płatami. 

Pamiętajmy również, że sofy rozkładane wykonane ze skóry ekologicznej nie będą dobrym rozwiązaniem, jeśli w naszym mieszkaniu są zwierzęta domowe. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by na tapicerce powstało zarysowanie lub przetarcie do pazura. W takiej sytuacji lepiej postawmy na tkaninę pet friendly, o której wspomnimy w dalszej części artykułu.  

Plusz i welur – stylowe, owiane nieprzychylnymi opiniami materiałowe sofy

W przemyśle meblarskim dużą popularnością cieszy się także plusz oraz welur. Materiały te są niezwykle przyjemne w dotyku. Decydując się na nie, możemy liczyć na niebywały komfort. Do tego tkaniny te wpisują się w niemalże każdy styl wnętrzarski. Świetnie prezentują się w pomieszczeniach skandynawskich, nowoczesnych, boho, a nawet glamour. Większość z nas uważa jednak, że plusz i welur są mało praktyczne. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Najczęściej bowiem sugeruje się, że takie tkaniny ciężko doczyścić. W praktyce jest to jednak łatwiejsze, niż myślimy. Do ich pielęgnacji należy bowiem podejść w taki sam sposób jak do każdego innego materiału. Musimy tylko pamiętać, by na koniec skierować wszystkie “włoski”, znajdujące się na powierzchni tych tkanin, w jedną stronę. Tego typu sofy wypoczynkowe warto także dokładnie wysuszyć po każdym kontakcie z wodą. Mimo to naprawdę nie powinniśmy się ich obawiać. 

Tkaniny plamo– i wodoodporne – must have  przy dzieciach

Największe problemy z wyborem odpowiedniej tkaniny obiciowej mają najczęściej rodzice małych dzieci. Pociechy, jak to pociechy, lubią przecież psocić, skakać po łóżkach i niestety też brudzić. W takiej sytuacji wręcz obowiązkowym elementem każdego salonu powinny stać się materiałowe sofy obite materiałem plamo– oraz wodoodpornym. Na jego powierzchni znajdziemy bowiem specjalną, na szczęście niewidoczną, powłokę utrudniającą wchłanianie zanieczyszczeń. Gdy coś się zatem np. wyleje, wystarczy tak naprawdę całość zetrzeć wilgotną ściereczką i gotowe. Musimy jednak wyrobić w sobie nawyk szybkiego reagowania na takie sytuacje. Czas ma bowiem ogromne znaczenie. Ciecz oraz zabrudzenia nie mogą przedostać się do tych najgłębszych warstw materiału, jakim pokryte są sofy wypoczynkowe. Wtedy, jak to mówią, będzie już pozamiatane. 

Materiał pet friendlymateriałowe sofy dla fanów czworonożnych przyjaciół

Na koniec zostawiliśmy tkaninę, o której zdążyliśmy wspomnieć niemalże na samym początku. Mówimy oczywiście o materiałach typu pet friendly. Czym charakteryzuje się takie obicie? Przede wszystkim specjalnym splotem, który uniemożliwia wbijanie się w materiałowe sofy sierści. Dodatkowo taka tkanina jest wyjątkowo mocna oraz trwała, dlatego żadne pazury nie będą jej straszne. Na koniec wspomnimy jeszcze, że taki materiał jest wodo– i plamoodporny. Wspaniale się zatem składa, prawda? Dla miłośników czworonogów sofy rozkładane z obiciem pet friendly są prawdziwym wnętrzarskim must have.

Dodaj komentarz