Łazienka – sposoby na małe wnętrza

Nowoczesna łazienka, to coś, na co decyduje się większość projektantów przygotowując wnętrza dla swoich klientów. Jak wiadomo jednym z podstawowych pomieszczeń w każdym domu jest właśnie łazienka. Inspiracje, których pełno jest w Internecie prezentują zwykle duże przestrzenie, które są stosunkowo łatwe w zaaranżowaniu. Jednak czasami przychodzi nam się zmierzyć z modyfikacją gotowej już łazienki. Zdarza się, że jest to łazienka na poddaszu czy po prostu mała łazienka. Jak poradzić sobie z aranżacją takiego wnętrza?

Łazienka
Łazienka

Mała łazienka – aranżacje

Każda łazienka, bez względu na to czy jest ona sporych rozmiarów czy też mała wymaga przede wszystkim dostosowania. Musi ona pasować do użytkowników oraz ich preferencji. Jednakże o wiele trudniej jest urządzić małą łazienkę. Istnieje jednak kilka trików, które pomogą w zaaranżowaniu wnętrza i pozwolą na uzyskanie rewelacyjnych efektów.

Sposoby na małą łazienkę

Pierwszym ze sposobów, bardzo oczywistym, ale wymagającym naszej uwagi już na samym początku urządzania wnętrza jest zastosowanie w nim jasnych kolorów. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się biel, beż lub jasna szarość. Takie kolory optycznie otworzą nasze wnętrze, a jednocześnie nadają mu charakteru. Takie kolory pozwolą również na to, by zestawić je we wnętrzu z innymi, kontrastowymi kolorami. Nie zapominajmy jednak o minimalizmie i nie wprowadzajmy kilku innych, wyrazistych kolorów do naszej łazienki, gdyż może to optycznie pomniejszyć nasze wnętrze. Pozostając w minimalizmie pamiętajmy, aby oprócz minimalnej liczby kolorów nie umieszczać w małej łazience nadmiaru ozdób czy dekoracji, gdyż to również może przytłoczyć nasze wnętrze.

Mała łazienka – jak sobie z tym poradzić?

Mała łazienka, jak każde nieduże wnętrze jest ,,mało ustawna‘’, czyli nie mamy zbyt wielu możliwości ustawienia mebli i wszystkich potrzebnych w niej elementów. Dlatego, przy wyborze mebli i akcesoriów łazienkowych do tego typu łazienek wybierajmy meble pojemne, które pomieszczą maksymalną ilość elementów, kosmetyków czy detergentów, ale jednocześnie takie, które zajmują stosunkowo mało miejsca. Jak wybrać i znaleźć takie meble? Przede wszystkim wybierajmy meble i szafki, które są wysokie, ale na podłodze zajmą nam jak najmniej miejsca. Najlepsze będą meble zamykane, których zawartość nie będzie widoczna. Wtedy łazienka wydawać się będzie większa, ze względu na minimalną ilość kolorów i elementów widocznych we wnętrzu.

łazienka
łazienka

Mała łazienka – wanna czy prysznic?

Do małych łazienek idealnie sprawdzą się nowoczesne prysznice składające się jedynie ze szklanej ścianki i drzwi. Ten trend oprócz tego, że wygląda genialnie jest też bardzo użytkowy i cieszy się ogromną popularnością. Dobrą praktyką jest już na etapie kafelkowania wykonanie niewielkich półeczek np. w okolicach prysznica, pod lustrem, nad umywalką lub generalnie w dowolnym miejscu na ścianie. Takie półeczki ,, wystające’’ ze ściany zajmują minimalną ilość miejsca. Jednocześnie jednak my jako użytkownicy mamy dzięki temu miejsce na umieszczenie najpotrzebniejszych dla nas elementów i akcesoriów najczęściej przez nas używanych. Jak wiadomo wanna zajmuje o wiele więcej miejsca, niż taki prysznic, dlatego warto zdecydować się na prysznic. Jeśli jednak nie możecie się przekonać do tego wyboru w małych łazienkach najlepiej sprawdzi się wanna rogowa, umieszczona w jednym z rogów łazienki. Takie rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie do maksimum całej powierzchni naszej łazienki.

Zastanawiasz się co wybrać? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Wanna czy prysznic – odwieczny problem

łazienka
łazienka

Lustro w łazience, czyli element obowiązkowy

Trudno jest wyobrazić sobie użytkową łazienkę bez lustra. Dlatego, jeżeli lustro, jako podstawowy element znajduje się praktycznie w każdej łazience dobrze byłoby wykorzystać cały jego potencjał. Wtedy lustro oprócz swoich podstawowych funkcji pozwalających nam się w nim przeglądać pomoże nam również w optycznym powiększeniu łazienki. Jakie lustro wybrać i w jaki sposób je zawiesić, żeby spełniło ono tę rolę? Najlepiej sprawdzi się lustro, które umieszczone będzie na całej ścianie. Jeśli jednak to nas nie przekonuje i nie chcemy, aby lustro zajmowało całą powierzchnię ściany umieścimy je na jej części. Najkorzystniej będzie zastosować lustro wypełniające całą wysokość ściany oraz fragment jej szerokości. Możemy również zrobić to na odwrót- lustro umieścić na całej szerokości ściany, pokrywając jedynie kawałek jej wysokości. Jest to sprawdzony sposób, który już od lat pomaga projektantom zaaranżować małe wnętrza. W łazience ten sposób cieszy się jednak największym powodzeniem, gdyż to właśnie tam lustro jest elementem obowiązkowym.

Mała łazienka – czy oświetlenie ma znaczenie?

Być może zadajemy sobie pytanie, czy oświetlenie jest w stanie w jakiś sposób wpłynąć na odbiór rozmiaru naszego wnętrza? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca! Jakie jednak oświetlenie wybrać do naszej łazienki, by sprawiała ona wrażenie większej, a jednocześnie, by było ono użytkowe? Najbezpieczniejszym wyborem jest minimalistyczne oświetlenie. Najczęściej konsumenci decydują się na instalację tzw. oczek, które dają dużą ilość światła, a jednocześnie optycznie powiększają nasze wnętrze. Jeśli jednak nie chcemy decydować się na ingerencję w strukturę całego sufitu i chcemy, by w naszej łazience zastosowana była jedna lampa najlepiej, żeby była to lampa w jasnym kolorze, umieszczona maksymalnie blisko sufitu. Taka lampa może mieć klosz w neutralnym kolorze, a najlepiej, by dawała wrażenie ,,matowego szkła’’. Wtedy lampa odpowiednio i równomiernie rozświetli całe nasze wnętrze nadając mu wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

Szklana ściana w małej łazience

Szklana ściana w łazience to hit ostatnich sezonów. Obecnie najczęściej konsumenci decydują się na na szklaną ścianę, która wykonana jest ze stalowej ramy i kafli szkła. Taki element nie tylko optycznie powiększy wnętrze, ale doda mu loftowego stylu, co teraz jest bardzo modne. Jednakże nie jest to rozwiązanie do wszystkich łazienek. Takie zastosowanie sprawdzą się szczególnie w dodatkowych, prywatnych łazienkach przy sypialni czy na poddaszu. Taka zabudowa łazienki wymaga od właścicieli odwagi i otwarcia się na trendy. Jednak nie każdy jest w stanie się na to zdecydować. Wynika to przede wszystkim z braku prywatności, co nie każdemu może odpowiadać.

Łazienka – jak ją zaaranżować, żeby wydawała się większa?

Jak wiemy, często zdarza się, że pomieszczenie przewidziane na zrobienie w nim łazienki jest niewielkie, dlatego później ciężko jest nam je urządzić. Jest to bardzo powszechny problem, a znane nam stare sposoby na wykonanie wysokich sufitów nie zawsze są możliwe do wykonania. Jest jednak kilka sposobów na to, by nasza łazienka sprawiała wrażenie większej niż w rzeczywistości. Przedstawione sposoby można w dowolny sposób ze sobą łączyć lub stosować jedynie jeden z nich. Niektóre wymagają przemyślenia już na etapie wykańczania wnętrza, inne zaś można wykonać z pomocą jedynie dodatków. Podobnie mają się koszty tych aranżacji. Jesteśmy w stanie ,,powiększyć’’ swoja łązienkę np. za pomocą luster, co będzie stosunkowo niedrogie. Jeśli natomiast zdecydujemy się np. na montaż szklanej ściany ponieść będziemy musieli znacznie większe koszty. Stosując dowolne sposoby pamiętajmy jednak, że muszą być one dla nas użyteczne i komfortowe. Dlatego dokładnie przemyślmy, na który ze sposobów zamierzamy się zdecydować.

Twoja mała łazienka wymaga większych ingerencji? Remont łazienki nie nalezy do tanich – dowiedz się z innego artykułu jakie są najważniejsze koszty takiego przedsięwzięcia! Kliknij tutaj: http://studioprogress.pl/najwazniejsze-koszty-zwiazane-z-remontem-lazienki.

Dodaj komentarz