Jak ozdobić drewniany stół w jadalni? Sprawdź nasze pomysły

Nie ma wygodnego domu bez funkcjonalnej kuchni – o tym wie chyba każdy. Ale coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo może ułatwić życie posiadanie przestronnej jadalni – a jeśli jadalnia to i dekoracja stołu w jadalni! Coraz częściej w nowych domach i mieszkaniach wydziela się więc na nią osobne pomieszczenie lub tworzy otwartą przestrzeń, w której jadalnia jest niejako przedłużeniem kuchni. W obu przypadkach centralnym elementem pomieszczenia staje się stół oraz krzesła drewniane. Największą elegancją wyróżniają się stoły drewniane, które łatwo wkomponować zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne style aranżacyjne. Jeśli tylko nie jest to minimalizm, ten najważniejszy mebel całego wnętrza domaga się jednak również odpowiedniej dekoracji – czy to na co dzień, czy od święta, przed wizytą rodziny lub znajomych. Zebraliśmy kilka pomysłów, które pomogą odpowiednio dobrać ozdoby na stół w jadalni pasujące do drewnianej estetyki.

Dekoracja stołu w jadalni na co dzień

Jaki drewniany stół najlepiej sprawdzi się w jadalni?

Decydując się na drewniany stół musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jednym z najważniejszych są rozmiary pomieszczenia, bo to od nich będzie zależeć rozmiar stołu do jadalni. W dużej, przestronnej jadalni połączonej z kuchnią warto postawić na duże stoły. W takim wypadku powinno się przy nim znaleźć miejsce dla każdego członka rodziny – przyjmuje się, że na jedną osobę przypada przestrzeń około 60×40 cm. Oznacza to, że prostokątny stół dla czteroosobowej rodziny to minimum 80×120 cm. W przypadku okrągłego stołu przelicznik jest nieco inny, ale jego średnica dla rodziny o analogicznej wielkości powinna wynosić około 100 cm.

Jak dobrać stół do jadalni o niewielkim metrażu? W mniejszych jadalniach trzeba będzie ograniczyć przywołane rozmiary mebli. Mimo wszystko wciąż najlepiej sprawdzi się stół prostokątny, który w razie potrzeby można ustawić przy ścianie, stwarzając w jadalni dodatkowe miejsce. Alternatywą pozostaje stół kwadratowy bądź stoły drewniane rozkładane, które w przypadku gości można będzie w łatwy sposób powiększyć.

Przy wyborze drewnianego stołu do jadalni niezwykle istotny jest także rodzaj drzewa użytego do produkcji mebli. Najlepiej prezentują się stoły z litego drewna. Za najbardziej trwałe uznaje się dąb i buk, oba te drewna to także sporo ciepła w jadalni. To strzał dziesiątkę przy większości stylów aranżacyjnych, zwłaszcza dąb wspaniale się starzeje. W nowoczesnych wnętrzach lepiej mogą sprawdzić się stoły z lżejszego drewna – na przykład brzozy lub sosny, które wyróżniają się też jaśniejszą barwą.

Ciekawa dekoracja stołu w jadalni – nasze pomysły

Jeżeli nie mamy jeszcze drewnianego stołu – gdzie warto go kupić? Uwagę przyciąga oferta sklepu Meble Potocki – uda się dopasować coś do każdej jadalni! Dobierając dodatki na drewniany stół w jadalni możemy dać ponieść się fantazji. Wybór stołowych dekoracji jest dziś bardzo duży. Jedynym ograniczeniem powinien być jednak dla nas styl aranżacyjny, w jakim jest utrzymane całe wnętrze. Dodatki nie powinny go zaburzać. Nie trzeba obawiać się kontrastów, ale niezamierzony eklektyzm raczej nie będzie przyjemnym doznaniem estetycznym.

ozdoby na stół w jadalni – na specjalne okazje

Na dekoracje na stół w jadalni największą uwagę zwracamy wówczas, gdy spodziewamy się gości. Jednym z prostych, ale eleganckich sposobów dekoracji stołu jest postawienie dodatków bezpośrednio na blacie. Zwłaszcza wtedy, gdy jest on ciemny, a stołowa zastawa jasna. Jako uzupełnienie wystarczą wówczas klasyczne serwetki i flakon z kwiatami. Taki schemat dekoracyjny świetnie sprawdzi się zwłaszcza w stonowanych wnętrzach.

Jeżeli jednak stawiamy na jadalnię pełną przepychu czy też chcemy mocno wyeksponować stół, powinniśmy znaleźć na nim miejsce także dla kilku dodatkowych elementów. Jaka dekoracja stołu w stylu glamour? Do stylu glamour doskonale będą pasować błyszczące, kryształowe świeczniki. Podobną rolę mogą odegrać patery na owoce – ciekawy efekt powinno dać umieszczenie na nich elegancko zapakowanych cukierków czy innych słodkości. Obowiązkowym uzupełnieniem stołu jest jednak wówczas stylowy obrus. Same owoce lepiej będą wyglądać w nieco bardziej stonowanych aranżacjach. Wówczas warto postawić na sezonowość – wiosną w jadalni mogą pojawić się kwiaty, a jesienią kasztany czy nawet kolorowe liście.

dekoracja stołu w jadalni na co dzień

Z tego ostatniego pomysłu warto skorzystać również na co dzień. W końcu jadalnia, zwłaszcza połączona z kuchnią, jest pomieszczeniem, w którym pojawiamy się dość często. W związku z tym powinna  cieszyć nasze oczy nie tylko od święta, a drewniany blat nie powinien świecić pustką. Ozdoby na stół w jadalni nie muszą mieć świątecznego charakteru!

Urozmaiceniem przestrzeni może być umieszczenie na stole kolorowe butelki czy flakoniki. Wiele naszych jadalni nawiązuje dziś do stylu skandynawskiego, dużo w nich jasnych barw – intensywna czerwień, błękit czy fiolet będą zatem świetnie odcinać się od stołu czy ścian. Butelka na stole niekoniecznie musi być pusta. Pozostawione na nim dobre wino będzie tylko zachęcać do spożycia posiłku przy stole.

Wiele osób decyduje się na ozdabianie stołu w jadalni gdy przychodzi jesień. Kolorowe liście, Halloween, potrzeba odrobiny ciepła wobec złej pogody – to inspiruje do zmian! Chcesz odmienić nie tylko jadalnię? Zobacz nasze pomysły na jesienne metamorfozy wnętrza: http://studioprogress.pl/metamorfoza-mieszkania-na-jesien.

Dodaj komentarz