Balkon – w jaki sposób go urządzić?

Jak wiadomo, balkon dla wielu osób może pełnić tak naprawdę funkcje ogrodu. Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza w mieście, gdzie mieszkańcy mieszkania w bloku czy kamienicy nie mają możliwości posiadania tradycyjnego ogrodu. Trawa na balkon to jeden ze sposobów, który może nam pomóc w zorganizowaniu naszego ogrodu w mieście. W sklepach możemy spotkać kwiaty na balkon, doniczki na balkon, a nawet meble na balkon. W dodatku np. fotele na balkon poza sezonem możemy wykorzystać wewnątrz domu. Wszystko po to, by produkty dostosowane były do warunków panujących na zewnątrz. Jak więc zaaranżować balkon w taki sposób, by mógł on pełnić funkcje ogrodu?

balkon
balkon

Balkon w bloku

Stworzenie idealnego, przytulnego i funkcjonalnego balkonu, to nie lada wyzwanie dla wielu osób. Elementy na balkonie również muszą być do siebie dostosowane, po to by razem pełnić spójną ze sobą kompozycję. Dla wielu osób zamieszkujących mieszkania w bloku lub kamienicy balkon jest niezwykle ważny. W dodatku może on spełniać wiele funkcji. Jeśli jedną z nich jest funkcja ogrodu, należy starannie dobrać poszczególne elementy. Sztuczna trawa na balkon to jeden z już od dawna stosowanych trików w urządzaniu balkonów. Jednak, z upływem czasu mamy coraz większe możliwości i nie musimy decydować się na twardą trawę i nieatrakcyjne, plastikowe rośliny. Za sprawą starannego doboru akcesoriów nasz balkonowy ogród może być o wiele bardziej autentyczny i prawdziwy.

Trawa na balkonie

Trawa w praktycznie każdym ogrodzie, to zupełna podstawa. Jak więc balkonowi nadać namiastkę prawdziwego ogrodu? Roślinność w tym przypadku jest niezwykle ważna. Ale jak ją dopasować, by w swoim wyglądzie i dotyku przypominała prawdziwą? Wyróżnić można kilka rodzajów sztucznej trawy. Najczęściej do produkcji sztucznej trawy wykorzystuje się polietylen lub polipropylen. Są to tworzywa, które są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na warunki atmosferyczne obecne na zewnątrz. Można także znaleźć trawy, które wykonane będą z mieszaniny polietylenu z polipropylenem. Taka mieszanka zapewnia największą trwałość produktu, przy jednoczesnej miękkości trawy. Komfort użytkowania zależał będzie również od długości trawy. Trawy sprzedawane w większości sklepów mają długość od 20 do 45 mm. Im dłuższa trawa, tym bardziej będzie miękka, a chodzenie po niej przypominać będzie autentyczne chodzenie po trawie. Taką sztuczną trawę kupić można w rolce lub w tak zwanych ,, kostkach’’. Takie kostki łączy się ze sobą na zasadzie puzzli. Sztuczna trawa nie wymaga od nas żadnej pielęgnacji. Wystarczy jedynie czyścić ją w przypadku jakiś większych zabrudzeń.

Kwiaty

Jakie kwiaty należy wybrać, by były one dostosowane do warunków panujących na zewnątrz? Kwiatów, które dobrze sprawdzą się w takich warunkach jest kilka rodzajów, jednak wyróżnić można kilka klasycznych gatunków, które już od lat sprawdzają się świetnie. Takie kwiaty to między innymi wrzosy. Wyglądają one bardzo szykownie, a w dodatku są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Kolejnym typem jest lawenda. Możemy bez problemu zasadzić ją w donicy i oprócz prowansalskiego wyglądu cieszyć się pięknym zapachem. Jeśli poszukujemy roślin zielonych na nasz balkon idealny będzie bukszpan, który jest wieloletnią rośliną – klasyczną, a jednocześnie efektowną. Bardzo popularnym wyborem jest również gipsówka. Wyróżnić można kilka rodzajów i kolorów gipsówki, dlatego w zależności od preferencji można dopasować ją do swojego balkonu. Jednak klasyczne i przepiękne róże także mogą ozdobić nasz balkon. Wbrew pozorom ich utrzymanie jest stosunkowo łatwe, w dodatku łatwo możemy je przezimować i przez kilka lat cieszyć się tymi wyjątkowymi kwiatami.

balkon - rośliny
balkon – rośliny

 

Warzywa i zioła na balkonie

Ozdobę naszego balkonu oprócz typowych kwiatów stanowić mogą również warzywa lub zioła. Takie rozwiązanie jest niezwykle użyteczne. Oprócz fantastycznej ozdoby możemy mieć również swoje własne, ekologiczne warzywa czy przyprawy. Jakie rodzaje warzyw sprawdzą się w tym przypadku najlepiej? Generalnie większość warzyw sadzić można w donicach, jednak tylko część z nich da nam efektywne zbiory. Takimi warzywami są przede wszystkim pomidory i papryka. Ich właściwością jest to, że lubią one być osłonięte. Kapusta czy marchew to warzywa, które w donicach będą rosnąć nam bardzo długo, a w dodatku zbiory będą nieduże. Przyprawy i zioła również możemy zasadzić na naszym balkonie. Jest to też świetna alternatywa dla ziołownika w kuchni. Zwłaszcza jeśli przykładowo nasza kuchnia w bloku jest mała i nie mamy na niego miejsca. Bazylia, majeranek, pietruszka, mięta czy szczypiorek, to tylko jedne z wielu rodzajów przypraw, które możemy uprawiać na swoim balkonie.

Doniczki

Jakie doniczki dobrać do kwiatów na naszym balkonie? Robiąc zakupy w sklepie musimy wybierać spośród doniczek ogrodowych lub wewnętrznych. To zapewnia ich trwałość i sprawia, że będą one bardziej odporne na uszkodzenia oraz nie będą się niszczyć zbyt szybko. Walory estetyczne jednak w tym przypadku również są bardzo ważne. Jakie doniczki są najczęściej wybierane przez konsumentów? Ogromną popularnością cieszą się doniczki plastikowe, które swoim wyglądem mogą przypominać różne surowce. Oprócz bardzo trwałego plastiku popularne są również donice wykonane z kamienia. Mają one zwykle nowoczesne, proste i minimalistyczne formy. Jedyną i wyjątkową ich ozdobą jest widoczna struktura kamienia. Podobnie jak i we wnętrzach bardzo modne są teraz donice wykonane z betonu. Wpasowują się one w loftowy i industrialny styl. Sporą popularnością cieszą się również donice wykonane z drewna, a następnie odpowiednio zaimpregnowane. Być może to właśnie one dobrze wpasują się w nasz ogród na balkonie i nadają mu naturalności.

balkon - doniczki
balkon – doniczki

Meble na balkon

Meble, które sprawdzą się na balkonie, to w głównej mierze typowe meble ogrodowe. Warto jednak pamiętać, że na balkonie mamy ograniczone miejsce, dlatego należy zdecydować się na możliwie jak najmniejsze gabarytowo modele mebli. Wiele osób decyduje się również na umieszczenie na balkonie tylko jednego lub dwóch foteli oraz małego stolika. Takie rozwiązanie zapewni przyjemne miejsce do relaksu przy kawie, a jednocześnie pozwoli na zachowanie przestrzeni. Popularne w ogrodach meble z palet swoje zastosowanie również zyskują w przypadku mebli na balkonie. Ich niewątpliwą zaletą są właśnie nieduże gabaryty. Ponadto możemy zrobić je sami, a wtedy będziemy mieć pewność, że zostały one idealnie dopasowane do rozmiarów naszego balkonu.

Zastanawiasz się na jakie meble do ogrodu się zdecydować? Przeczytaj nasz artykuł Meble ogrodowe – jakie wybrać?

ogród na balkonie
ogród na balkonie

Balkon niczym ogród

Okazuje się, że mieszkanie w bloku nie musi oznaczać braku ogrodu. Dziś mamy wiele możliwości zaaranżowania naszego balkonu tak, aby stanowił on dla nas namiastkę prawdziwego ogrodu. Ważne jest, aby urządzony był on według naszych preferencji i spełniał kluczowe dla nas funkcje. Taki ogród na balkonie zapewnić może nam wyjątkowe miejsce do relaksu czy spotkań z najbliższymi. Warto więc pamiętać funkcjonalnym dla nas zaaranżowaniu tego miejsca. Sztuczna trawa, kwiaty i odpowiednio dobrane meble np. z palet mogą sprawić, że pokochamy to miejsce i będziemy chcieli spędzać tam wiele swojego czasu. Dodatkowo, oprócz atrakcyjnego wyglądu będziemy mogli poczuć się w nim jak w naszym własnym, malutkim, ale niezwykle przytulnym ogrodzie.

Dodaj komentarz